Volanie poplachového zariadenia na mobil

Takmer všetky profesionálne zabezpečovacie systémy sú navrhnuté tak, aby mohli informovať pult centrálnej ochrany (PCO) v prípade nebezpečenstva. No väčšina z nich to zabezpečuje cez pevnú telefónnu linku (PSTN). Kto pevnú telefónnu linku v objekte nemá, môže použiť externú GSM bránu, ktorá ju nahradí. V tomto prípade váš alarm poplach odovzdá na PCO, alebo vás prezvoní, poprípade prehraje do telefónu krátky hlasový odkaz.
Ďalšia možnosť je použiť poplašnú ústredňu s integrovaným GSM modulom, alebo použiť externý GSM komunikátor. Obe riešenia sú dobré.
Pri odbornej montáži sa nastaví konfigurácia podľa priania zákazníka. Bezpečnostní analytici doporučujú, aby bol systémy nainštalovaný s prepojením na centrálnou monitorovaciu stanicu alebo PCO.

UNISEP alarm „Môže môj domáci alarm volať na môj mobil?“ [http://www.unisep.sk/faq-casto-kladene-otazky/]. FAQ často kladené otázky. 17-8-2013.

Niečo na zamyslenie:
Aj keď si môžem veriť, že vždy nosím mobil pri sebe, pravdepodobne ho občas nemám. Napríklad ak sa idem osprchovať, vykúpať, pokosiť trávnik, alebo sa zapájam do nejakej inej činnosti, ktorá mi bráni vypočuť alebo prijať hovor. Prezvonenie od môjho alarmu mi poskytuje veľmi málo informácií o povahe poplachu. Ak sa zlodej vláme, keď som doma, bude systém volať cez pevnú linku, na môj mobil znemožní mi volanie o pomoc (alebo mám dva mobily?). Pýtam sa sám seba, čo chcem počuť na druhom konci linky: Operátora s otázkou, či je všetko v poriadku, alebo môj zabezpečovací systém ako hovorí, píp píp ………….píp. Na druhej strane – doba je zlá a za pripojenie na PCO sa pravidelne platí.

Ak ste si nevybrali profesionálne sledovanie, má tieto možnosti (doporučujem poslednú):

 1. Jednoducho použiť systém ako miestny alarm s hlasitou sirénou s cieľom zastrašiť votrelcov a upozorniť susedov alebo okoloidúcich.
 2. Využije hlasové vytáčanie, ktoré bude volať niekoľko telefónnych čísiel (je jedno či mobilných, alebo na klasickú telefónnu linku) a prehrávať hlasové správy o poplachu.
 3. Použije univerzálny GSM komunikátor, ktorý vykoná to isté čo v bode 2. Naviac má možnosť poslať SMS správu o poplachu, ale aj o stave napájania, zapnutom alebo vypnutom strážení, atď.
 4. Použije GSM GPRS komunikátor vyrobený priamo k príslušnej zabezpečovacej ústredni. V tomto prípade zákazník získa celú škálu užitočných funkcií ako napríklad:
  • Prenos správ na PCO sa správy prenáša hlasovým kanálom ako vo formátoch 4/2 tak AdemcoCID.
  • SMS – informácie o stave POPLACH, ZAPNUTÉ / VYPNUTÉ, PORUCHA, OBNOVA.
  • Do textu SMS sa prenesú názvy podsystémov, zón a užívateľov prevzaté z ústredne (klávesníc).
  • Pomocou siete GPRS je možný prenos dát medzi ústredňou a programom napr. BabyWare alebo NEWARE.
  • Zabezpečenými SMS správami možno ústredňu ZAPNÚŤ / VYPNÚŤ.
admin posted at 2013-8-17 Category: EZS zariadenia, Propagačný článok


  porada