Elektronický zabezpečovací systém pre rodinný dom (diel prvý)

Informácie pre orientáciu v problematike rozhodovania sa inštalovať elektronický zabezpečovací systém (EZS) do rodinného domu. Ak je vám táto problematika úplne vzdialená, nechcete strácať čas čítaním tohto článku, alebo máte akékoľvek otázky ohľadom zabezpečenia vášho objektu, tak nás kontaktujte.  Radi sa vami porozprávame o všetkých možnostiach telefonicky 02 65956888 alebo priamo v mieste vášho objektu.

Drôtový alebo bezdrôtový systém?

Drôtové prvky EZS sú navzájom prepojené vodičmi, ktorými sa prenáša napájacie napätie a všetky informácie. Bezdrôtové prvky EZS oproti tomu medzi sebou komunikujú rádiovo a snímače sú napájané z batérií.

Spoľahlivosť a bezpečnosť oboch variant závisí od typu výrobku. Nemôžme tvrdiť, že napríklad bezdrôtové systémy sú určené pre nižšie riziká. Naopak, posledné modely bezdrôtových systémov spĺňajú sprísnené európske normy pre EZS a sú na takej kvalitatívnej úrovni, že za sebou nechávajú aj niektoré klasické systémy.

A aké sú hlavné prednosti klasických systémov? Výrobky sú väčšinovou lacnejšie než bezdrôtové (netreba však zabudnúť započítať kabelážny materiál a prácu). Pri drôtových zariadeniach je možné vo väčšine prípadov v jednej inštalácii kombinovať komponenty od niekoľkých výrobcov. Nie je nutné meniť batérie v snímačoch.

Aké sú hlavné prednosti bezdrôtových systémov? Samotná inštalácia je veľmi čistá (s minimom vŕtania, sekania) a rýchla. Takáto bezkáblová inštalácia zabezpečovacieho zariadenia nenarušuje výsledný vzhľad interiéru (napr. inštalačnými lištami). Systémy sú veľmi rýchlo rozširovateľné a možno ich aj jednoducho odinštalovať. Pokiaľ sa budete sťahovať, váš bezdrôtový poplašný systém môže ísť s vami. Samotestujúce funkcie všetkých súčastí systému upozornia na prípadnú poruchu alebo potrebu výmeny batérií.

Čo na záver?  Ak je váš dom v štádiu hrubej stavby alebo dom rekonštruujete, je vhodnejší drôtový zabezpečovací systém. V prípade dokončeného domu alebo bytu, kde je zásah do interiéru v podobe montáže kabeláže nežiaduci je vhodný bezdrôtový zabezpečovací systém.

Ideálne riešenie? Doporučujem kombináciu oboch typov zabezpečovacích systémov. Hybridnú poplašnú ústredňu, ovládaciu klávesnicu, externú zálohovanú sirénu, detektory (alebo snímače) pohybu, detektory otvorenia dverí a okien (na miesta, kde to skrytá inštalácia dovoľuje) inštalovať v prevedení drôtové. Ostatné prvky možno použiť bezdrôtové. Okrem iného získate možnosť veľmi efektívneho rozšírenia systému do budúcnosti.

U všetkých systémov nezabúdajte vykonávať preventívnu prehliadku minimálne raz za dva roky (výrobca doporučuje každých 12 mesiacov).
objednat.png

Pokračovanie na budúce.

M.R.

admin posted at 2013-7-13 Category: EZS zariadenia, Propagačný článok

One Response Leave a comment

  1. #1MiroR @ 2013-7-14 10:11

    Drôtové alebo bezdrôtové? Častá diléma. Najprv sa nevieme rozhodnúť, či vôbec zabezpečovať, potom drôt, alebo bezdrôt?
    Hybridná zabezpečovacia ústredňa je asi ideál. Len čo cena?

porada